Poprad je bránou do Vysokých Tatier a ročne sem jazdí obrovské množstvo turistov za zábavou všetkého druhu. História tohto mesta je niekedy trochu pohnutá, nemalo by sa na ňu však zabúdať. Čím všetkým si toto mesto prešlo a ako sa jeho dlhé dejiny premietajú do jeho súčasnej tváre?
Nejasné, ale dávne začiatky
Človek sa v oblasti Popradu objavil už v dobách praveku, o čom svedčí nález ostatkov neandertálskeho jedinca, ktorý tu žil už pred stodvadsaťtisíc rokmi. K tomuto objavu došlo v neďalekej obci Gánovce už v roku 1926. Ľudia tu žili prakticky nepretržite po celú dobu prehistórie i začiatkov písanej histórie. Nájdené boli dôkazy o osídlení v dobe bronzovej i kamennej.
Prvé oficiálne zmienky a nemecká diaspóra
V oficiálnych spisoch sa názov „Poprad” po prvýkrát objavuje v roku 1209, v listine od kráľa Ondreja II. Zrejme je tým ale myslená rieka, nie obec. O Poprade ako obci sa hovorí až v roku 1256, kedy sú tiež zmienení nemeckí prisťahovalci. Tí sa do oblasti dostali v dôsledku mongolských nájazdov a čoskoro začali pôvodné slovenské obyvateľstvo prevyšovať svojím počtom.
Svedčí o tom i vývoj názvu obce z „Popradzaza” (Saský Poprad) až k úplne ponemčenému „Deutschendorf”. Tento nemecký názov pre Poprad sa používal až do druhej polovice 17. storočia.
Hospodársky rast
Významný hospodársky rast tu začal v roku 1692, kedy bola v Poprade založená papiereň a ráz obce sa potom postupne začal meniť z poľnohospodárskeho na priemyselný. Ešte väčší boom však nastal po otvorení Košicko-bohumínskej železnice, ktorá viac sprístupnila Vysoké Tatry a umožnila mestu ťažiť z cestovného ruchu. Prispelo k tomu tiež otvorenie na svoju dobu prevratnej elektrickej železnice v rokoch 1908 až 1912.
Odboj i smutná súčasť histórie
Počas druhej svetovej vojny bol Poprad centrom protifašistického odboja. Bohužiaľ tu však tiež došlo k zriadeniu zhromažďovacieho tábora pre židovské obyvateľstvo, odkiaľ potom veľké množstvo ľudí mierilo priamo do Osvienčimu.
Mesto bolo oslobodené 28. januára 1945. Po vojne sa k Popradu začali postupne pripájať okolité obce, ktoré dnes tvoria mestské časti.
Spišská Sobota a Veľká sa pripojili už v roku 1945, zatiaľ čo Stráže pod Tatrami sa stali súčasťou Popradu v roku 1960 a Matejovce až v roku 1974.
Moderné turistické centrum
Dnešný Poprad je krásnym, moderným európskym mestom, kam mieria lyžiari zo širokého okolia a nemusia sa baviť iba na blízkych zjazdovkách. Veľkým lákadlom pre miestnych i turistov je napríklad centrum vodných športov a relaxácie Aquacity. Nechýba tu však ani bohatý výber kvalitných reštaurácií, luxusné ubytovanie či plne vybavené kasíno.
Šimon Mauer