Bryndzové halušky sú zdanlivo jednoduché a tradičné jedlo, ktoré Slovensko preslávilo v širokom okolí. Bohužiaľ, kuchárske umenie, ktoré bryndzové halušky vyžadujú, často v reštauráciách chýba. Áno, halušky nájdete na každom druhom menu, ale málokedy ide o najlepšiu voľbu. Pripravili sme pre vás preto tipy na miesta, kde si zaručene môžete dopriať skutočné haluškové hody.
Koliba u sv. Krištofa
Koliby sú oázami slovenskej kultúry a predovšetkým kuchyne. Iba kúsok od Banskej Bystrice sa nachádza koliba, ktorá má v názve patróna cestovateľov, sv. Krištofa. A skutočne sa návšteva tejto koliby vyplatí každému, kto sa tu pri ceste zastaví. Ich bryndzové halušky si vychutnáte pri počúvaní tradičnej ľudovej hudby a nezaplatíte za ne nehoráznu cenu. Najlepšie nám chutili ich neprekonateľné bryndzové halušky so slaninou.
Salaš Zbojská
Krása slovenského kraja na vás dýchne tiež na Salaši Zbojská, kde sa už dlhé roky venujú syrárskemu remeslu. Dokonca si tu môžete výrobu jedinečného syra vyskúšať aj na vlastnej koži. Ponúkané halušky s bryndzou rozhodne nešetria a jej chuť patrí k hlavným zážitkom, ktoré si odnesiete z návštevy, podobne ako prírodné panorámy na neďalekej rozhľadni Zbojská. Na jedálnom lístku si vyberie skutočne každý – pokiaľ nemáte chuť na halušky, skúste trebárs ich vynikajúci baraní guláš.
Salaš Krajinka
Veľmi známy salaš, ktorý ale napriek náporu návštevníkov nikdy nezľavuje z vysokej kvality ponúkaného jedla. Pri obede sa môžete rozhliadať po krajine a obdivovať zvieratá, ktoré voľne pobehujú vo vonkajších priestoroch salaša. Pozor, platba kartou v reštaurácii nie je možná, tak si pripravte hotovosť. Vrele odporúčame kúpiť si aj nejaké jedlé suveníry v miestnej syrárni a pekárni. Najmä ich koláče (a samozrejme bryndza) sú skutočne božské.
Biofarma Príroda
Biofarma Príroda leží pomerne blízko pri Bratislave, neďaleko Stupavy. Užijú si tu ako dospelí, tak aj deti, pre ktoré je pripravené zábavné ihrisko. Bryndzové halušky sa tu pripravujú z domácich čerstvých surovín, ktoré si rovno môžete tiež zakúpiť. Nezabudnite navštíviť aj ich vlastnoručnú pekáreň.
Slovenská koliba Jasná
Slovenská koliba Jasná v Demänovskej Doline sa preslávila v českom gastronomickom programe Ano, Šéfe, kde si vyslúžila pochvalu za dokonale zvládnuté tradičné jedlá. Rozhodne toto hodnotenie môžeme potvrdiť. Okrem halušiek tiež vrele odporúčame jedinečnú filetu z demänovského pstruha. Domáca kuchyňa je tu pripravovaná majstrovsky a z tých najčerstvejších surovín.
Iná haluška
Ako už názov napovedá, v Inej haluške si môžete dopriať nielen klasický variant s bryndzou, ale tiež veľké množstvo originálnych verzií tejto tradičnej pochúťky. Nás najviac zaujali špenátové halušky s nivou. Bačovia by možno ohrnuli nos, ale nás kreatívnejší prístup Inej Halušky potešil.
Halušky v hlavnom meste
V Bratislave sa nachádza pomerne veľké množstvo turistických pascí, ktoré lákajú na tradičné halušky, ale namiesto nich vám naservírujú ochudobnený blaf, avšak za vysokú cenu. Nie každá reštaurácia v slovenskej metropole ale nutne patrí do tejto kategórie. Trebárs aj v známej Bratislavskej reštaurácii (tak sa podnik volá) na Námestí SNP si môžete bez problémov objednať kvalitné halušky či napr. poctivú kapustnicu za rozumný peniaz.
O niečo tajnejším tipom v Bratislave sú skôr zastrčené a menej známe reštaurácie Žufaňa a Klub Lúčnica, kde si môžete dopriať tradičné slovenské jedlá aj mimo drevené salaše uprostred prírody.
Môžeme teda jednoznačne povedať, že pokiaľ práve nemáte možnosť navštíviť vašu babičku, ktorá určite pripravuje tie skutočne najlepšie halušky na celom Slovensku, máte predsa len z čoho vyberať.